Polskie zwierzęta i rośliny zagrożone wyginięciem
Ewolucja życia na Ziemi wiąże się z zanikiem niektórych gatunków zwierząt i pojawieniem się nowych. Jednak wskutek wzrostu ludności oraz uprzemysłowienia wiele gatunków znika z naszej planety w zastraszającym tempie.
Zasadniczą przyczyną wyginięcia niektórych żyjących na Ziemi zwierząt są nieustanne zmiany środowiska naturalnego.
Przez tysiące lat był to zupełnie normalny proces ewolucyjny, jednak gdy na naszej planecie zaczęło przybywać ludzi i nastąpił intensywny rozwój ludzkiej cywilizacji, rośliny i zwierzęta zaczęły znikać w zawrotnym tempie z powierzchni Ziemi.
Zmiany klimatyczne, zmniejszenie i degradacja środowiska życia zwierząt, zanieczyszczenia i polowania sprawiają, że za jakiś czas mogą wymrzeć nie tylko pandy czy tygrysy, ale także nasze rodzime zwierzęta.
Ziemia, nie jest już bezpiecznym domem dla organizmow żywych - na każdym kontynencie i we wszystkich środowiskach wymierają zarówno dzikie zwierzęta, jak i rośliny.
Na skutek działalności człowieka giną już nie pojedyncze gatunki, ale ich setki tysiące; pustoszeje biosfera, zmniejsza się rożnorodność biologiczna, co zagraża stabilności wielu ekosystemów i podstawom gospodarki.
Na całym świecie sporządzane są listy zwierząt i roślin wymarłych w XIX i XX wieku oraz zagrożonych wyginięciem, które stale się wydłużają.
W Polsce na przestrzeni ostatnich 100-150 lat wyginęło prawie 40 paprotników i roślin kwiatowych, zaś na liście gatunków zagrożonych znajduje się co piąta roślina naczyniowa z naszej flory.
Jeszcze silniejszemu wyniszczeniu podlegają tzw. rośliny niższe, z których wiele spełnia znaczącą rolę w przyrodzie. Wyginęło i zagrożonych jest blisko 40% gatunków porostów, giną też glony, śluzowce, grzyby i mszaki.
To świadczy o gwałtownych zaburzeniach i niekorzystnych dla zywych organizmów przemianach naszego całego środowiska przyrodniczego.
Oddziaływaniom tym podlega również człowiek, bo przecież w tym środowisku żyje, pracuje i odpoczywa...