ZA NAMI WSPANIAŁA WYCIECZKA DO MALBORKA I ELBLĄGA!

Słuchacze ŁUTW w dniach 10-11.06.2017r. zwiedzili Malbork wraz z najpotężniejszą twierdzą krzyżacką średniowiecznej Europy
i Elbląg. Czterogodzinna wędrówka po zamkach niskim, średnim i wysokim pod przewodnictwem P. Pawlikowskiej, mającej korzenie łęczyckie, uzmysłowiła nam niezwykły kunszt średniowiecznych budowniczych. Zajmujący obszar ponad 20 hektarów zespół warowny tworzący zadziwiający kompleks trzech zamków połączonych systemem rozbudowanych fortyfikacji w jeden organizm, był nie do zdobycia. Poważnie zniszczony w trakcie ostatniej wojny, został odbudowany jako bezcenny pomnik historii europejskiej. Dziś to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W grudniu 1997 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Elbląg przywitał nas słoneczną pogodą. W oczekiwaniu na rejs, zwiedziliśmy gotycki kościół parafialny, muzeum przedstawiające czasy osadnictwa dające początek osadzie, jej historię, wyglad miasta przed II wojną światową i po zniszczeniach wojennych. Obejrzeliśmy panoramę miasta z wieży, a następnie rozpoczęliśmy rejs statkiem kanałem Elbląsko-Ostródzkim. Podróż statkiem jest jedną z największych atrakcji turystycznych Polski. Kanał wraz z okolicą jest siedliskiem rzadkich gatunków zwierząt chronionych. Jesteśmy pełni podziwu dla budowniczych kanału, ich wyobraźni wykraczającej poza czasy, w jakich przyszło im realizować to niezwykle śmiałe przedsięwzięcie. Rejs statkiem po trawie, pokonującym różnicę wysokości między jeziorami pozostawia niezatarte wrażenie. Zorganizowana wycieczka pozwoliła nam przeżyć wspaniałe przygody.

Foto: Włodzimierz Sroczyński, Antonina Łuczak, Piotr Łuczak